شیمیدان جوان

شستشو ، نظافت ، لكه گیری

 یك نكته در مورد استفاده از مواد پاك كننده:

اگر برای لكه گیری از مواد پاك كننده استفاده می كنید ، در نظر داشته باشید كه حتماً از آب سرد استفاده كنید. زیرا آب گرم باعث می شود كه لكه ها دیرتر از بین بروند . در صورتی كه آب سرد، لكه ها را بهتر و سریعتر از بین می برد.

از بین بردن لكه شمع بر روی كاغذ دیواری:

اگر شمع بر روی كاغذ دیواری چكید و كاغذ دیواری غیرقابل شستشو است ، اول شمع را با كارد از روی دیوار جدا كنید . سپس با یك مداد پاك كن آن را خوب تمیز كنید.

لكه شمع روی وسایل چوبی:

مورد بعدی چكیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است. در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده كشید . كافی است قسمت لك شده را به آرامی با آب گرم بشویید و فوراً با پنبه پاك كنید.

لكه شمع بر روی تابلوهای نقاشی:

در این صورت با تیغه كارد شمع را پاك كنید، و بعد با آب نیم گرم  و صابون و اسفنج و آن را بشویید و پاك كنید . سپس یك پارچه نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بكشید، اثری از لكه باقی نمی ماند.

لكه شمع بر روی موزاییك

ابتدا كمی سركه گرم روی لكه بریزید و بعد آن را  با صابون و آب نیم گرم بشویید و فوراً خشك كنید.

لكه شمع بر روی پارچه:

برای از بین بردن لكه شمع در دو طرف پارچه، كاغذ خشك كن قرار داده و روی آن اتوی  داغ بگذارید . شمع به كاغذ خشك كن می چسبد و لكه را از بین می رود.

پاك كردن لكه سوختگی سطحی توسط قند:

زمانی كه لباس شما بر اثر سوختگی  سطحی یا سیگار زرد شده ، زیاد نگران نباشید . با قند بر روی لكه زرد رنگ بكشید و آنقدر این كار را انجام دهید تا لكه از بین برود.

تمیز كردن اثر سوختگی اتو:

اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو، زرد رنگ شد، می توانید یك پیاز را دو نیم كرده و روی پارچه كتانی بمالید. لكه های زرد رنگ بر طرف خواهند شد.  بعد آن را چند دقیقه داخل آب سرد خیس كنید و بشویید.

لكه سفیده تخم مرغ:

لكه سفیده تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لكه ثابت می ماند . بلكه برای از بین بردن آن، محل لكه را با آب سرد ، كاملاً بشویید.

لكه بر روی سفره:

اگر سفره شما بر اثر چربی لك گرفته است و با شستن هم از بین نمی رود، می توانید سفره را بعد از شستن به مدت یك روز در آفتاب روی بند لباس پهن كنید .  با اینكار نور خورشید لكه های سفره را از بین می برد.

لكه واكس كفش:

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واكس روی فرش یا لباستان مالید ، می توانید ابتدا پنبه ای را خیس كنید و روی آن بكشید. سپس روی پنبه مقدای مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لكه بكشید .  بعد از این كار پنبه را آغشته به آب خالص كنید و دوباره روی لكه بكشید تا لكه كاملاً از بین برود. اگر با این كار لكه از بین نرفت ، مقداری الكل بر روی دستمال ریخته و بر روی لكه بكشید، تا كاملاً تمیز شود. اگر لباس قابل شستشو باشد، بعد از زدودن لكه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم كاملاً بشویید.

جوهر سیاه:

برای از بین بردن  جوهر سیاه بر روی فرش ، مقداری ماست روی محل لكه ریخته و با قاشق ماست را جمع كنید. چند مرتبه این كار را تكرار كنید، لكه كاملاً از بین می رود.

لكه چای:

برای از بین بردن لكه چای، فوراً پارچه خیس را روی لكه بكشید. اگر پاك نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی كنید بر روی لكه بكشید فوراً تمیز می شود.

لكه قیر:

برای از بین بردن لكه قیر ، بهترین روش به كار بردن بنزین است . محل لكه را با بنزین بشویید، سریع تمیز می شود .

لكه آدامس:

برای از بین بردن آدامس از شیره درخت كاج و یا روغن نباتی استفاده كنید و بعد از آن لباس را كاملاً بشویید. روش دیگر برای از بین بردن لكه آدامس از روی لباس این است كه یك تكه یخ برداشته و چند مرتبه بر روی آدامس بكشید تا از روی لباس جدا شود . اگر آدامس از پارچه  جدا نشد می توانید از بنزین استفاده كنید.

لكه خون:

محل لكه را زیر آب سرد قرار داده و آب سرد را با فشار روی لكه بریزید. لكه از بین می رود. اگر لكه پاك نشد ، می توانید بعد از شستن با آب سرد، روی لكه را نشاسته ذرت مالیده و در آفتاب قرار دهید . بعد از خشك شدن نشاسته، لباس را بشویید لكه از بین می رود.

لكه های روی گلدان

می توانید بعد از شستشوی اولیه ، مقداری سركه غلیظ و نمك فراوان داخل گلدان ریخته و بگذارید چند ساعت بماند، بدین صورت جرم ها در محلول حل شده و گلدان تمیز می شود.

لكه خودكار:

برای از بین بردن لكه خودكار می توانید اسفنجی را آغشته به شیر كنید و به محل لكه بمالید، لكه به راحتی از بین می رود.

لكه چسب:

یك تكه پارچه را آغشته به سركه كرده و روی چسب بگذارید. چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود.

لكه روغن:

برای پاك شدن لكه روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید . لكه فوراً از بین می رود.

لكه گیری ظروف چینی:

ظروف چینی از جمله( استكان، نعلبكی، لیوان و غیره) را داخل ظرفی بریزید . سپس آب سرد و مقداری پودر لباسشویی روی آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه بجوشد تمام لكه ها از بین می رود.

لكه زنگ زدگی بر روی لباس:

یك لیمو ترش را دو نیمه كرده و یك نیمه آن را آغشته به نمك كرده ، بر روی لكه بمالید. پس از پاك شدن لكه، لباس را با آب بشویید.

لكه گیری شیشه ها:

اغلب خانم ها زمانی كه شیشه پاك می كنند ، می بینند كه بر روی شیشه لك افتاده است و دائم دو طرف شیشه را پاك می كنند. برای راحتی كار می توانید از این روش استفاده كنید: یك طرف شیشه را به طوری عمودی پاك و طرف دیگر شیشه را به طور افقی پاك كنید، با این روش خیلی راحت متوجه می شوید، كه لكه كدام طرف شیشه است.

كندن آدامس از مو

بچه ها گاه با آدامس خود بازی می كنند و آن را به جاهای مختلف می چسبانند ! اگر آدامس به موی كودك شما چسبید، می توانید برای كندن آن از دو روش زیر كمك بگیرید:

روش اول: یك تكه یخ را چند بار روی آدامس بكشید تا سفت شود سپس آدامس را از مو جدا كنید.

روش دوم: كمی كرم مرطوب كننده به همان قسمت مو بكشید ، سپس با یك دستمال خشك، مو را چند بار پائین بكشید آدامس از جدا خواهد شد.

 

             شستوي ظروف

چند نکته در مورد ظروف روي
-بعد از خريدن ظروف روي قبل از اينکه از آن استفاده کنيد مي توانيد داخل ظرف را آب بريزيد. چند قاشق سرکه به آب اضافه کنيد و آنرا چند دقيقه روي اجاق قرار دهيد، تا بجوشد و بعد آب آنرا خالي کرده و از ظرف استفاده کنيد هرگز سياه نمي شود.
2-اگر ظروف روي شما سياه شده براي تميز کردن آن از سيم ظرف شويي و صابون استفاده کنيد.
3-اگر ظروف روي شما بر اثر سرخ شدن يا پختن غذا سياه شده مي توانيد، ظرف خالي را روي اجاق گاز قرار دهيد و شعله را روشن کنيد. با اينکار تمام قسمتهاي سياه ظرف بصورت دود از ظرف خارج مي شود و ظرف شما کاملاً سفيد مي شود. به شرط اينکه بعد از خاموش کردن اجاق تا قبل از سرد شدن ظرف آب به آن نپاشيد. چون اين کار باعث سوراخ شدن ظرف مي شود.
تميز کردن ظرفي که درغذا سوخته است
اگر غذا به ته قابلمه چسبيده هرگز کارد، قاشق يا کفگير فلزي براي پاک کردن آن بکار نبريد. کافي است آنرا از آب گرم پر کنيد و يک مشت نمک نيز به آن اضافه کنيد. اگر غذاي خيلي محکم به قابلمه چسبيده است مقداري سرکه در آن بريزيد و بجوشانيد تا کاملاً پاک شود.
برطرف کردن بوي پياز از کارد
اگر کارد شما بوي پياز مي دهد با کارد هويج را حلقه حلقه ببريد. با اينکار بوي پياز از بين مي رود.
تميز کردن قوري استيل:
-اگر قوري شما جرم گرفته بود، قوري را پر از آب کرده مقداري آبليمو در آن ريخته و روي اجاق بگذاريد. تا بجوشد قوري شما کاملاً تميز مي شود.
شستن فلاسک چاي:

ابتدا تفاله هاي چاي را از فلاسک خالي کنيد، سپس مقداري آب گرم در فلاسک ريخته، کمي مايع ظرفشويي به آن اضافه نموده و يک اسکاج نرم داخل فلاسک انداخته در آن را ببنديد و خوب تکان دهيد، تا تميز شود و بعد با آب گرم خوب شستشو دهيد.
پاک کردن ظروف آلومينيومي:

براي پاک کردن اين ظروف مي توانيد از سرکه استفاده کنيد: چند قاشق سرکه ي داغ داخل ظروف بريزيد. ظروف شما کاملاً نو و درخشان مي شود.
شستن بشقابها:
قبل از اينکه شروع به شستن بشقابها کنيد، آنها را درون ظرف بزرگتري قرار دهيد و درون آنرا آب بريزيد. سپس چند قاشق سرکه به آب اضافه کنيد. چند دقيقه اي صبر کنيد سرکه تمام چربيها را بخود مي گيرد، سپس بشقابها را بشوييد.
شستن ظروف بلوري:
براي شستن ظروف بلوري به اين صورت عمل کنيد: در کف گودي ظرفشويي يک حوله پهن کنيد تا اگر ظروف بلوري از دستتان ليز خورد لب پر نشود.
شستشوي لباس و پارچه

شستن لباسهاي استرج و کشي:
در نظر داشته باشيد که هرگز اين لباسها را پس از شستن روي طناب آويزان نکنيد زيرا سرازير شدن آب، باعث کش آمدن لباس مي شود و زيبائي خود را از دست مي دهد. به همين منظور هميشه بعد از شستن، آنها را در سبد گذاشته بگذاريد تا خشک شود با اينکار هيچ صدمه اي به لباس شما وارد نمي شود.
شستن ملافه :

براي اينکه ملافه هاي شما تميز شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسيب نرسد از مواد پاک کننده استفاده نکنيد. بلکه به جاي اين کار ملافه ها را داخل ماشين لباسشويي بريزيد. و مقداري پودر صابون و يا تکه اي از صابون رنده شده را به آن اضافه کنيد. بعد از 15 دقيقه شستن، مي بينيد که ملافه ها بسيار تميز شده اند بدون اينکه لکه اي داشته باشند.
مشکل شستن دستمال آشپزخانه:
به دليل کوچک بودن دستمال هاي آشپزخانه شستن آنها مشکل مي باشد. براي رفع اين مشکل يک کيسه بدوزيد. تمام دستمالها را داخل کيسه بريزيد و دهانه ي آن را با کش جمع کنيد و کيسه را داخل ماشين لباسشويي بيندازيد، با اينکار مشکلتان حل خواهد شد.
شستن لباس با نوشابه:
-اگر لباس هاي شما بسيار کثيف شدند، مي توانيد از نوشابه گازدار کمک بگيريد. به اين صورت که يک شيشه نوشابه را همراه با پودر لباسشويي روي لباس هاي کثيف بريزيد و بطور معمولي آن را بشوييد. خواهيد ديد که لباس ها چقدر تميز مي شوند.

نظافت پرده ي حمام:
-پرده ي حمام را روي يک سطح صاف پهن کنيد، با اسفنج آغشته آب و صابون دو طرف آن را تميز کنيد. سپس با آب گرم بشوييد و
آنرا در آفتاب خشک کنيد. در ضمن در نظر داشته باشيد که پرده ي حمام را لوله نکنيد و آنرا براي آبگيري فشار ندهيد.
پاک شدن يقه بلوز مردانه:
-براي پاک کردن يقه بلوز مردانه از مايع ظرفشويي استفاده کنيد.
تميز کردن اسنفج:
براي نو کردن اسنفج آنرا يک شب داخل آب نمک و يا محلول آب و جوش شيرين بگذاريد کاملاً تميز مي شود.
آويزان کردن لباس بر روي طناب لباس:
براي اينکه کمتر احتياج به اتو داشته باشيد مي توانيد از چوب لباسي استفاده کنيد. چوب لباسي را در داخل لباس قرار دهيد، به همان صورتي که مي خواهيد لباس را داخل کمد قرار دهيد و حالا چوب لباسي را به طناب آويزان کنيد. با اين روش هم حجم کمتري مي گيرد و هم کمتر احتياج به اتو پيدا مي کند. يا اين که لباس ها را از يقه به طناب با گيره آويزان کنيد.
نظافت وسائل منزل

شستن پرده ي کرکره ي افقي:
براي شستن پرده هاي کرکره از اين روش کمک بگيريد: ابتدا پرده ها را پايين بکشيد. حالا همين طور که پرده ها پايين است آن را از
جايگاه در آوريد و روي زمين پهن کنيد و با آب و پودر شوينده و برس نرم ابتدا يک طرف پرده را کاملاً برس بکشيد. سپس با کمک يک نفر ديگر پرده را برگردانيد و طرف ديگر را هم برس بکشيد. پس از شستن دو طرف پرده، از يک سمت شروع به آبکشي کنيد و آن را لوله کنيد و حالا پرده ها را ايستاده کنار ديوار قرار دهيد تا آب آنها برود و خشک شود.
تميز کردن شيشه:
براي بهتر پاک کردن شيشه و در ضمن صرفه جويي در هزينه بجاي شيشه پاک کن مي توانيد از محلول آب و سرکه (2 قاشق غذا خوري سرکه) استفاده کنيد و با روزنامه و يا دستمال شيشه ها را پاک کنيد.
تميز کردن وسايل چوبي
براي تميز کردن وسايل چوبي مانند ميز تلويزيون، کمد، ويترين و غيره مي توانيد از روغن چرخ استفاده کنيد. به اين صورت که چند قطره روغن بر روي پارچه ي نرمي بريزيد و بعد بر روي ميز و يا اشياء ديگر بکشيد مي بينيد که چقدر تميز و براق مي شوند و حتي باعث مي شود، که اشياء چوبي خاک بخود نگيرند.
يک نکته در مورد پاک کردن سفره:
زماني که مي خواهيد سفره پاک کنيد، از تاهاي بزرگ استفاده کنيد زيرا اگر سفره را تاي کوچک بزنيد، باعث چروک شدن سفره مي شود.
تميز کردن کاشي اطراف شومينه:
گر آجر کاشي اطراف شومينه کثيف شد از سرکه
استفاده کنيد قلم مو را داخل سرکه ي سفيد زده و روي آجرها بکشيد. و با دستمال خشک آجرها را کاملاً تميز کنيد.
تميز کردن پله هاي سنگي

-همانطور که مي دانيد وقتي که پله ها ي سياه خانه تان را تميز کرديد، بعد از خشک کردن لکه هاي سفيد روي پله نمايان مي شود. براي جلوگيري از اين کار پارچه اي را آغشته به مقداري گازوئيل کنيد و به پله ها بکشيد مي بينيد که پله ها براق مي مانند.
تميز کردن مخلوط کن:
براي اينکه مخلوط کن را به راحتي تميز کنيد، کمي آب داخل مخلوط بريزيد. سپس چند قطره مايع ظرفشويي به آن اضافه کنيد پس از چند ثانيه مخلوط کن را روشن کنيد، تمام مواد چسبيده به مخلوط کن از ديواره ي مخلوط کن جدا مي شوند.
تميز کردن پشت تلويزيون يا وسائل برقي ديگر:
همانطور که مي دانيد وسايل برقي مانند يخچال و تلويزيون هرچه خاک بيشتر بگيرند زودتر خراب مي شوند براي دوام وسايل برقي از هواي جاروبرقي استفاده کنيد. هر دو هفته يکبار هواي جاروبرقي را روي سوراخهاي تلويزيون بگيريد، تا خاکهاي داخل آن خارج شود. اگر جاروي شما هوا ندارد از همان قسمت مکش هم مي توانيد استفاده کنيد. با اين روش، جاروبرقي خاکها را به داخل خود مي کشد.
تميز کردن ديوارهاي نقاشي شده:
اگر ديوارهاي شما داراي رنگ روغن مي باشد، به هيچ
عنوان از مواد پاک کننده براي تميز کردن آن استفاده نکنيد، زيرا باعث مي شود که رنگ ديوار بر اثر مواد پاک کننده از بين برود و حالت زيبايي خودش را از دست بدهد. بلکه فقط از يک دستمال و آب سرد استفاده کنيد.
اگر غذا يا شير سررفته و اجاق گازتان را کثيف کرده و تميز کردن آن برايتان مشکل است، کافي است تا مقداري رب گوجه فرنگي را روي لکه ها ماليده و شب تا صبح بگذاريد، بماند. صبح با استفاده از يک اسنفج يا ابر نرم و مقداري آب گرم و صابون لکه ها را پاک کنيد. ملاحظه خواهيد کرد که چقدر تميز کردن اجاق گازتان به اين صورت راحت مي شود.
تميز کردن آباژورهاي کاغذ

-براي تميز کردن اين نوع آباژورها هرگز از اسنفج مرطوب يا پارچه نمدار استفاده نکنيد، بلکه کافي است هر روز سطح داخلي و بيروني آباژور را با يک پارچه نرم پاک کنيد و در مواردي که خيلي کثيف شده آنرا از روي لامپ برداريد و با يک مداد پاکن سفيد و تميز به آرامي آن را پاک کنيد.
تميز کردن آباژورهاي پلاستيکي:
براي تميز کردن اين نوع آباژورها مي توان از آب نيم گرم و صابون استفاده کرد کافي است پارچه ي سفيدي را در اين محلول خيس کنيد و روي آباژور بکشيد، سپس با يک پارچه خيس ديگر آنرا تميز کرده و بلافاصله خشک کنيد.
تميز کردن آباژورهاي کاغذ مخملي:
اين نوع آباژورها را با يک برس معمولي يا جاروبرقي پاک کنيد.
نکته اي در مورد تميز کردن چرم:

-اگر با گردگيري اوليه چرم تميز نشد، مقداري کف
صابون درست کنيد و با فرچه، کف صابون را روي وسيله ي چرمي بماليد و با پارچه خشک کنيد. حالا صبر کنيد تا چرم خوب خشک شود بعد آنرا چرب کنيد و واکس بزنيد.
تميز کردن اتو:
1-اتو را به شدت گرم کنيد و سپس روي پارچه ي خشن و بي مصرفي بکشيد تا تميز شود.
2-مي توانيد با کشيدن يک تکه سنباده به کف اتو آن را تميز کنيد.
نظافت اتومبيل
براي برطرف کردن برچسب بر روي شيشه اتومبيل
براي کندن برچسب از شيشه اتومبيل مي توانيد از اين روش استفاده کنيد مقداري سرکه يا آبليمو را روي اجاق گذاشته تا جوش آيد سپس اسنفج را داخل سرکه يا آبليمو زده و روي بر چسب ها بکشيد، اگر چند بار اينکار را تکرار کنيد تمام بر چسب ها کنده مي شوند.
شستن پنجره اتومبيل

براي شستن پنجره ها و چراغ جلو وسپر اتومبيل از جوش شيرين استفاده کنيد، تا براحتي بتوانيد تمام کثافات و گرد و غبار را از روي ماشين پاک کنيد. به اين صورت که کمي جوش شيرين بر روي اسفنج نرم بريزيد و عمل شستشوي شيشه ها و قسمتهاي ديگر اتومبيل را آغاز کنيد.
تميز کردن سپر اتومبيل
-اگر سپر اتومبيل شما به هر دليل کثيف شده و مواد چسبنده اي روي آن چسبيده است، همانطور که مي دانيد باآب پاک نمي شود. براي از بين بردن مواد چسبنده از روي سپر از استون استفاده کنيد به اين صورت که کمي استون بر روي سپر بماليد و بعد از چند دقيقه با تيغ يا نوک چاقو به آرامي روي آن بکشيد تا تميز شود.
شستشوي اتومبيل
براي شستن اتومبيل از آب فراوان يا پودر استفاده نکنيد، بلکه از يک سطل آب و يک فنجان کوچک نفت استفاده کنيد. و با يک دستمال نرم اتومبيل تان را تميز کنيد، با اينکار نياز به خيس کردن اتومبيل و يا آب کشيدن بعدي نداريد.
نظافت وسائل شخصي

تميز کردن عينک:
براي تميز کردن شيشه عينک از چند قطره سرکه و يا الکل استفاده کنيد، چند قطره از الکل يا سرکه را روي شيشه بچکانيد و با
دستمال کاغذي تميز کنيد.
تميز کردن (طلا):
-تمام جواهرات خود را داخل ظرفي ريخته مقداري آب و پودر لباسشويي يا مايع ظرف شويي را داخل آن ريخته به مدت چند دقيقه روي اجاق گذاشته تا بجوشد جواهرات شما مانند روز اول مي شود.
تميز کردن نقره:
اگر انگشتر نقره شما به هر دليلي مثلاً مجاورت با مايع سفيد کننده (وايتکس) سياه شد ناراحت نباشيد آنرا مدتي داخل آب نمک غليظ بيندازيد سپس چند دقيقه آن را روي فرشي که پرز دار است محکم بکشيد مي بينيد که مثل اول سفيد مي شود.
تميز کردن کفش:
-علاوه بر واکس از دو راه براي تميز و براق کردن کفش مي توانيد استفاده کنيد:
1-سفيده ي تخم مرغ را خوب بزنيد. سپس با يک دستمال سفيده را بر روي کفشهاي چرمي خود بماليد مي بينيد که چقدر کفشهايتان تميز و براق شده اند.
2-از روغن پارافين و يا روغن مايع استفاده کنيد، کفشهاي شما براق مي شوند.
منبع: کتاب اسرار خانه داري


نوشته شده توسط کیمیا در دوشنبه یکم شهریور 1389 ساعت 18:17 | لینک ثابت |

RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ katalist محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

بهراد آنلاین

پوزخند

> شیمیدان جوان

شیمیدان جوان

<-BlogPageTitle->

<-BlogPageContent->

RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ katalist محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم